2015 m. spalio 2 d., penktadienis

Becca Fitzpatrick "Plikledis"

Reguliariai lankydamasi Goodreads puslapyje mėgstu stebėti įvairių žmonių komentarus ir apžvalgas apie tam tikras knygas. Paskaičiusi "Plikledį" ir nusprendusi, kad tai buvo itin įdomus kūrinys, nustebau, nes kone kiekvienas skaitytojas įvertino knygą viena žvaigždute ir šaipėsi iš juokingo siužeto ar veikėjų kvailumo... Visgi, reikia nepamiršti ir to, kad bendras knygos įvertinimas siekia 3,98 žvaigždutes, o romano autorė yra puikiai pažįstama ir Lietuvoje - tai populiarios serijos "Puolęs angelas" rašytoja Becca Fitzpatrick ir jos realistinio siužeto kūrinys.

Viename savo interviu Becca Fitzpatrick teigė, jog rašydama "Plikledį" prisiminė savo paauglystės baimes būti atskirtai nuo šeimos ir išgyventi šią traumą.  Kurdama pagrindinės veikėjos Britos personažą, autorė labai norėjo pavaizduoti šios paauglės emocinį ir psichologinį brendimą nuo kūrinio pradžios iki pat pabaigos. O kadangi visas romano veiksmas vyksta kalnuotoje apsnigtoje vietovėje, autorė pati ryžosi tokiai kelionei tam, kad pati galėtų patirti tai, ką ir būsima jos veikėja, kad galėtų įvertinti viską ir sukurti įtikinamą ir įspūdingą pasakojimą. Na, bet autorė visgi drąsiai prisipažįsta, jog nemažą dalį atsakymų ji rado Google paieškoje. Tai apie ką gi šis tamsus ir žiemiškas trileris?

"Plikledyje" prologo skyrelyje randama visai netikėtą paprastos merginos istoriją. Nors iš pradžių ir aš, ir kiti skaitytojai manėme, kad taip prasidės pagrindinės veikėjos istorija, labai klydome, nes apie prologo įvykius teks sukti galvas net iki pat kūrinio vidurio. Tikroji ir pagrindinė Britos istorija prasidėjo sprendimu pakeliauti gamtoje ir pačioje netikėčiausioje vietovėje - kol visos paauglės rinkosi havajietiškus paplūdimius, Brita su savo drauge pasirinko ledu apgaubtą kalną ir miškingą vietovę, kurioje grizlių buvo galima rasti 10 kartų daugiau nei žmonių. Toks pasirinkimas buvo iš anksto apgalvotas - Brita norėjo įrodyti savo buvusiam vaikinui, kad yra ne iš kelmo spirta mergina. Taip ir prasidėjo lemtinga Britos, jos geriausios draugės, draugės vaikino ir draugės brolio - buvusio Britos vaikino kelionė, nustebinusi visus dalyvius ir ypač mus, skaitytojus.

Kaip ir teigiama knygos anotacijoje, dvi draugės papuolė į mirtiną pavojų, nes netikėtai atsidūrė dviejų svetimų vaikinų namelyje miške, o iš ten kelio atgal nebuvo - buvo išsiaiškinta, jog vaikinai buvo nusikaltėliai, o paauglės tapo jų įkaltėmis. Tokiu būdu prasidėjo kova dėl išgyvenimo, kurios metu atsiskleidė ypatinga Britos asmenybė. Mergina sugebėjo šaltai ir objektyviai mąstyti baimės akivaizdoje, nepriėmė skubotų ir spontaniškų sprendimų, galėjusių pakenkti jai ir jos draugei. Kiekvienas poelgis ir ištartas žodis buvo iš anksto apgalvotas ir suteikiantis mums viltį, kad merginos išsigelbės - bet ar ilgai išsilaikys tas vilties spindulėlis?

Šiame kūrinyje žavėjausi į pagrindinę veiksmo liniją įterptais prisiminimais apie Britos ir jos buvusio vaikino Kelvino romantiškas akimirkas. Draugai nuo vaikystės, o vėliau įsimylėjeliai patyrė ir šilto, ir šalto, bet svarbiausia, kad visada buvo kartu.  Turėsite galimybę įvertinti jų pažintį ir tolimesnį bendravimą, kuris išsivystė į šiltesnius jausmus... Tikrai buvo gaila, žinant, jog jaunuoliai išsiskyrė dėl tam tikrų priežasčių, bet kaip ir pati Brita, nenustojau tikėti, kad jiedu vėl bus kartu.

Romantika yra viena iš esminių šio kūrinio detalių. Becca Fitzpatrick sukūrė labai apgaulingą siužeto liniją ir galiu pasakyti, kad ne tik Kelvinas bus Britos akiratyje... Atsiras ir dar vienas, kur kas intymesnis ir galbūt net labiau intriguojantis variantas, kuris suklaidins ne vieną skaitytoją. Skaitydama šį romaną stengiausi nepraleisti nei vienos eilutės, įdėmiai bandžiau išnarplioti kiekvieną autorės mintį, nes dažnai pasitaikydavo atvejų, kai jutau asmeniškai autorės norą mums suteikti užuominų. Kaip ir kituose tokio stiliaus kūriniuose, pasistenkite nesuklysti, nes ir Becca Fitzpatrick, ir kiti autoriai visuomet siunčia žinutę - draugai išduoda draugus, neverta pasitikėti niekuo...

"Plikledis" yra panašaus siužeto kūrinys į kitų paauglių rašytojų romanus kaip kad "Dienoraštis iš bunkerio" ar "Užnuodyti žodžiai", kur taip pat didžiausią siužeto dalį sudaro pagrobimas. Vienintelis skirtumas buvo tai, jog Becca Fitzpatrick kūrinyje erdvė buvo kur kas platesnė, o tai, bent jau mano nuomone, jau buvo didžiulis privalumas, garantuojantis, kad siužetas netaps nuobodus ir pasikartojantis. Vertindama visus šiuos tris kūrinius galiu pasakyti, kad "Plikledis" man patiko labiausiai ir netgi manau, kad tai viena geriausių knygų, skaitytų 2015 metais...

Trileris jaunimui, prilygstantis milžinišką populiarumą pelniusiai knygai "Dingusi" privers jus neatsitraukti nuo kūrinio iki pat jo pabaigos. Neradau nei vienos eilutės, kurią išbraukčiau, jautėsi, kad autorė kruopščiai atrinko tik pačius svarbiausius ir įdomiausius dalykus. Tikiu, kad nė karto nepagausite savęs svajojant apie savo asmeninį gyvenimą ar kitus, ne su knyga susijusius dalykus, nes romanas įtrauks ir nebepaleis. Nors ir neskaičiau serijos "Puolęs angelas", džiaugiuosi turėjusi galimybę įvertinti šį puikų kūrinį, kurį jums ir rekomenduoju

Komentarų nėra: