2015 m. kovo 20 d., penktadienis

Waris Dirie "Dykumų gėlė"

Šį kartą pristatau Jums labai ypatingą romaną apie tikrus išgyvenimus. Istorija, aprašyta šioje knygoje yra labai įkvepianti ir pamokanti: ji motyvuoja siekti savo užsibrėžtų tikslų ir nepasiduoti, nes visuomet gali atsidurti ir blogesnėje situacijoje. Manau, kad čia labai tiks mano mėgstamiausia frazė - "Everything will be okay in the end. If it is not okay, it is not the end".

Autorė Waris Dirie ir yra šio romano pagrindinė veikėja. Tai tarsi jos autobiografija, kuri pasakoja jos gyvenimo istoriją.  knygą naudosiu sulietuvintą vardo versiją Varis ir papasakosiu, ko tikėtis iš šio nuostabaus kūrinio.

Pasakojimas prasidėjo nuo ankstyvos Varis vaikystės. Mergaitė buvo kilusi iš Afrikos, iš Somalio. Jos gimtinėje buvo priimtini visai kitokie dalykai nei šiuolaikiniame moderniame pasaulyje. Varis šeima buvo klajokliai, jie niekada neužsibūdavo vienoje vietoje ir klajodavo dykumose, jie neturėjo daugybės turto ir sukauptų daiktų, miegodavo po atviru dangumi. Vienintelis šeimos vienytojas buvo meilė ir pagarba viens kitam.

Deja, Somalio gyventojai, kaip ir daugelis kitų Afrikos šalių, turėjo tradiciją, kuri sužaloja mergaites. Sulaukusios tam tikro amžiaus jų genitalijos būna apipjaustomos. Varis nebuvo išimtis ir taip pat patyrė šį košmarišką išgyvenimą, nors įdomu buvo tai, kad būdama vis dar vaikas, ji nesuprato žalos poveikio ir net troško greičiau sulaukti "ceremonijos". Deja, pati procedūra jai kainavo daugybę skausmo valandų ir komplikacijų, pakenkusių jos gyvenimui...

Tuomet Varis pasakoja savo tolimesnę istoriją ir apie pabėgimą iš namų, kuris įvyko ne dėl baisių apipjaustymų, bet dėl to, kad jos tėvas surado jai vyrą ir norėjo ją atiduoti, kai jai buvo vos 13 metų. Mergaitė nenorėjo atsiskirti nuo šeimos, todėl nusprendė rizikuoti ir pabėgti.

Gyvenimas nebuvo labai gailestingas: Varis patyrė daugybę nuosmukių ir išgyvenimų, bet visa tai jos nesustabdė ir vedė pirmyn. Galiausiai viskas susiklostė taip, kad mergina atsidūrė Anglijoje, kai visai nemokėjo kalbos ir net nežinojo elementarių gyvenimo taisyklių, nuostatų. Bet tai nebuvo problema ir Varis sugebėjo susidoroti su jai skirtais gyvenimo iššūkiais.

Įdomiausia buvo stebėti rašymo stiliaus kaitą. Pasakojimai apie vaikystę buvo aprašyti labai paprastai, labai naiviai ir "neišmanėliškai". Bet juk taip ir buvo, mažoji Varis juk nieko nesuvokė apie gyvenimą pagrindiniame pasaulio žemyne. Vėliau, metams bėgant, Varis susipažino su pasauliu ir ėmė asimiliuotis su civilizuotais gyventojais, todėl jos žodynas ir mąstysena labai pasikeitė.

Įdomus faktas apie šią knygą  yra tai, kad ji yra apie modelio gyvenimą. Taip taip. Neatskleisiu kada, kur ir kaip viskas prasidėjo, bet visgi taip ir buvo. Varis tapo itin garsiu modeliu, bet turėjo labai daug iškentėti ir išsikovoti savo jėgomis, kad pasiektų viską, ko pasiekė.

Knygoje aprašyti ir garsūs žmonės kaip Merlin Monroe, Naomi Campbell ir kiti. Su šiomis ir kitomis įžymybėmis Varis turėjo progą susipažinti ir artimiau susibendrauti. Taip pat Varis nusifilmavo ir viename garsiausių filmų apie Džeimsą Bondą. Iš tiesų, kelios situacijos, buvo vertos aukso medalio, bet juk taip iš tikrųjų kažkada ir buvo...

Varis asmenybė buvo neapsakomai įkvepianti. Moteris niekada nekaltino savo tėvų ar tautos už jai padarytą žalą. Ji puikiai suprato, kad tokiose dykynėse gyvenantys žmonės turi savo tradicijas ir nusistatymus, todėl jie tikrai negalėjo nuspėti, kaip tokie dalykai kenkia jų dukterims. Varis buvo labai ambicinga ir užsispyrusi, kas man labai įstrigo ir patiko. Šios dvi savybės vedė ją tinkamu keliu ir be jų ji nebūtų pasiekusi tiek daug savo gyvenime. Tam tikrose situacijose, visiškai svetimame pasaulyje, Varis sugebėjo išsilaikyti ir net iškilti - manau, kad daugiau nieko nereikia ir pridurti, nes tokių žmonių šiais laikais beveik nerasi.

Knygos pabaigoje, be įvairiausių esminių įvykių, Varis ėmė bendradarbiauti su įvairiomis organizacijomis, kurių tikslas išlaikyti taiką pasaulyje. Varis papasakojo savo gyvenimo  ir prisidėjo prie daugybės moterų išgelbėjimo nuo to, ką ji patyrė - nuo apipjaustymo. Varis sutinka su mintimi, kad gyvenimas norėjo, kad ji atsidurtų ten, kur ir buvo. Gyvenimas jai parengė tokius iššūkius dėl garbaus tikslo ir svarbiausia, kad ji nepasidavė.

Beveik visada mėgstu aptarti knygos pavadinimus, bet šį kartą mane labiau sudomino pats viršelis. Jeigu dar nenuspėjote, atskleisiu jums pasakydama, kad knygos viršelyje yra pati Varis ir tai yra vienas iš jos kaip modelio darbų. Nuotrauka buvo padaryta dar gerokai prieš imant rašyti knygą, todėl ji nebuvo visiškai suplanuota, bet geresnio varianto šiai knygai nebūtų galima net rasti.

Rekomenduoju šią knygą iš visos širdies ir manau, kad Jus ši istorija ne tik sudomins, bet ir praturtins Jūsų išmanymą apie pasaulį ir apie besivystančias Afrikos šalis. Kiekvienas iš mūsų turėtume suvokti apie tokius dalykus ir jų svarbą, kad galėtume prisidėti prie to sustabdymo. Negaliu pasakyti tikslaus amžiaus, kuriam labiausiai tiktų šis kūrinys, bet esmė tame, kad istorija parašyta labai lengvai ir įtaigiai, todėl galite nedvejodami pabandyti, nes aš bent jau likau pakerėta!

Skaitytojų nuomonės:Nuostabi knyga! Verčianti susimąstyti, kaip gera, kad gimiau Lietuvoj. Kur kultūra ir papročiai nėra tokie žiaurūs kaip Somalyje, kur turime visus patogumus ir visas galimybes pildyti savo svajones, troškimus ar tiesiog kasdieninius poreikius... Knyga priverčia susimąstyti, kas darosi ten, kur mūsų nėra, kodėl vyksta tokie dalykai. Autorės Varis pasidalinimas išgyvenimais parodo, kad viskas įmanoma: išsigelbėti, pakeisti, išgyventi, pasiekti... Viską tu gali, kai kažko labai nori.

Knyga tikrai verta dėmesio.
Labai džiugu yra tai, jog Waris kovos dėka, 2012 metų rugpjūtį, Somalyje įstatymiškai uždrausta daryti moteriškų genitalijų apipjaustymus! Be abejo, tai nepakeis žiaurių tradicijų bei suvokimo iš karto ir šios tradicijos tęsis, tačiau jau išgelbėta ne viena moteris!


Buvau ir anksčiau girdėjusi apie genitalijų pašalinimą, bet pasakojimas iš tai patyrusios moters lūpų tikrai sukrėtė. Tai prilygsta patiems žiauriausiems kankinimams. Kiek skausmo ir beprasmių mirčių, išgyvena tik atspariausios. O civilizuotas pasaulis prieš šias sveiku protu nesuvokiamas tradicijas bejėgis.

Knyga tikrai patiko. Nors žiauri, bet pamokanti istorija, kaip siekti savo svajonių ir susikurti savo karjerą turint ryžto ir atkaklumo, nenuleidžiant rankų. Ko daugeliui labai trūksta. O ypač tokiomis baisiomis sąlygomis, kur papročiai mūsų akimis atrodo tiesiog siaubingi. Patiko, kad yra nuotraukų, labiau įsijauti į į siužetą. Sukrečianti istorija. Verta paskaityti, kad suprastum kaip gerai pats gyveni.
Perskaičiau šią knyąa taip greit kaip net nebūčiaukada pagalvojusi, kad galėsiu skaityt kokia nors knyga, nes netgi neskaitau, bet šita knyga kažką turėjo tokio nepaprasto - gal dėl to kad ji tikra, neišgalvota. Taip sukrėtė šios stiprios dvasiškai ir fiziškai moters istorija. Nebūčiau niekad net pagalvojusi, kad tokie baisus žiaurumai vis dar vyksta šiuolaikiniame pasaulyje.Knyga tikrai patiko. Nors žiauri, bet pamokanti istorija, kaip siekti savo svajonių ir susikurti savo karjerą turint ryžto ir atkaklumo, nenuleidžiant rankų. Ko daugeliui labai trūksta. O ypač tokiomis baisiomis sąlygomis, kur papročiai mūsų akimis atrodo tiesiog siaubingi. Patiko, kad yra nuotraukų, labiau įsijauti į į siužetą. Sukrečianti istorija. Verta paskaityti, kad suprastum kaip gerai pats gyveni.

Komentarų nėra: