2015 m. kovo 13 d., penktadienis

Soman Chainani "Gėrio ir blogio mokykla"

"Gėrio ir blogio mokykla" romaną galima apibūdinti kaip multikultūrinį kūrinį ne dėl jo siužeto, bet dėl išorinių savybių. Romano autorius yra kilęs iš Indijos, bet nuo mažens gyvenantis Amerikoje, viršelis man primena anime veikėjus, būdingus Japonų kultūrai, o pasakų motyvas, ryškėjantis kūrinyje, primena labai tradiciškas pasakas, kokias mes mintinai mokame nuo mažų dienų. Išties įdomus sutapimas, kuriuo norėjau pasidalinti, bet esmė yra ne kūrinio apipavidalinimas, o siužetas, kuris įtraukia nuo pat pirmųjų knygos puslapių.

Istorija pradedama dvejų merginų draugystės įžadais. Agata ir Sofija gyveno pasaulyje, kuriame egzistavo kitas pasaulis - pasakų. Viršelis kuo puikiausiai atspindi merginų išvaizdą, nes Agata atitinka tamsiąją merginą, o Sofija šviesiąją - visai kaip ir jų vardai. Šis išvaizdų kontrastas pasirinktas ne veltui, nes abi merginos priklausė magiškajam pasauliui, kuriame egzistavo piktosios raganos ir princesės, kurių pagrindinis gyvenimo tikslas susirasti mylimus princus. Rodos, neseniai prasitariau apie tradicinių pasakų motyvą, bet viską pakeičia faktas, jog šios dvi priešingybės buvo neišskiriamos draugės, kurių likimai iškrėtė joms pokštą...

Patekusios į puikiai visiems žinomą gėrio ir blogio mokyklą, merginos suvokė pakliuvusios ne ten, kur turėjo. Visų pirma, nuožmioji Agata, iš prigimties tikėjusi savo blogosiomis galiomis, pateko į gėrio mokyklą, o Sofija priešingai - į blogio. Šis autoriaus sprendimas buvo labai ryškus ir puikiai apgalvotas, nes įvykiai, kuriuos nulėmė būtent šis nesusipratimas, ne tik leido geriau suvokti merginų pasaulius, bet ir atrasti tamsiąją istorijos pusę.

Knyga ypatinga savo idėjomis: kova tarp gėrio ir blogio, draugystės svarba. Manau, kad autorius norėjo pabrėžti, kad iš tiesų aplinka gali būti vienas iš svarbiausių faktorių, nulemiančių asmenybės pokyčius. Vien tai, jog šviesiajai Sofijai teko leisti laiką kartu su užsispyrusiomis ir įžūliomis merginomis, paveikė merginą, kuri turėjo išsikovoti savo vietą po saule. To neprireikė Agatai, kuri pateko į gėrio pasaulį, kuriame buvo priimta kaip ir daugelis kitų merginų. Svarbiausia čia buvo įsitikinimai ir tik jūs patys galėsite sužinoti, ar jie turės įtakos charakterių pokyčiams...

Jeigu įsivaizduojate, kad romane bus aprašomos pasakiškos istorijos, visada besibaigiančios laimingai, labai klystate. "Gėrio ir blogio mokykla" turi labai tamsią pusę, kuri tik sukelia dar didesnę intrigą. Knygoje bus labai daug veiksmo, nuotykių, nesusipratimų, juoko ir liūdnų akimirkų, verčiančių susimąstyti apie tikrąsias vertybes ir šios knygos idėjas, kurias atskleidžia autorius.

Jeigu manęs paprašytų išskirti vieną merginą, kuri man labiau patiko, nedvejodama atsakyčiau, kad tai buvo Agata. Na, manau, kad čia tokią nuomonę susidarytų kone kiekvienas skaitytojas, bet noriu šiek tiek paaiškinti kodėl. Sofija sugebėjo atskleisti ir neigiamų savybių, kurios man pasirodė įkyrios. Toks jausmas, kad Sofija nieko daugiau nenorėjo tik, kad gyventi dėl savęs ir susirasti princą... Labai egoistiškas požiūris... Agata buvo visiškai kitokia: kol Sofija rūpinosi tik savimi, Agata rūpinosi ir savimi, ir drauge. Taip pat Agata išsiskyrė kaip veikėja, kuri atrado tikrąjį aš ir tikrąjį gyvenimo džiaugsmą, suprato egzistencinę gyvenimo prasmę, ko linkiu kiekvienam.

"Gėrio ir blogio mokykla" man priminė apie seniai skaitytą trilogiją "16 mėnulių". Abi knygos susijusios su magijos pasauliu ir knygų autoriai turi panašų rašymo stilių, kuris įtikins ne vieną abejingą skaitytoją. Man asmeniškai labai patiko "16 mėnulių", o "Gėrio ir blogio mokykla" pranoko visus lūkesčius, keista, kad tik neseniai sužinojau apie tokią knygą. O dabar sukluskite mažosios skaitytojos, nes jeigu kažkada arba gal dar ir dabar mėgstate filmuką Winx, tuomet šio kūrinio tikrai negalite praleisti, nes tai labai primena šį mano vaikystėje mylėtą animacinį serialą.

Įdomu yra tai, jog "Gėrio ir blogio mokykla" nesibaigia ties 460 puslapiu, nes yra ir daugiau trilogijos dalių. Kol kas išleistos 3 dalys ir negaliu pasakyti ar trečioji yra paskutinė, ar dar galime sulaukti daugiau. Belieka tikėtis, kad Lietuvoje visgi sulauksime sekančių serijos dalių, vertų kiekvieno skaitytojo dėmesio. Rekomenduoju šį kūrinį visiems, kurie užaugo klausydami ar skaitydami pasakas. Toks nuostabus ir kerintis pasaulis palies jūsų širdis ir neliks abejingų dvejoms pagrindinėms veikėjoms. Yra žinoma, kad kūrinys yra skirtas maždaug 10-15 metų skaitytojams, todėl būtent jums ir rekomenduoju šį džiaugsmą, bet tuo pačiu kviečiu paskaityti ir vyresnius paauglius, nes aš, būdama 18 metų sugebėjau atrasti artimų sau akimirkų.

Komentarų nėra: