2016 m. balandžio 29 d., penktadienis

Sarah Dessen "Saint anything"

2015 metais leidžiamos knygos buvo ypatingos. Sunku suskaičiuoti, kiek puikių ir įdomių knygų buvo išleista ne tik pasauliniu mastu, bet ir Lietuvoje. "Saint anything" yra vienas iš paaugliams skirtų romanų, knygų mylėtojų puslapio Goodreads lankytojų įvertintas kaip vienas geriausių romanų paaugliams 2015 metais. Tiesą sakant, jau seniai norėjau paskaityti šį kūrinį, bet mintyse vis kirbėjo dvejonės, ar tikrai man patiks dar vienas Sarah Dessen romanas? Kaip žinoma - "You can't break first impression" posakis tikrai apibūdina daugybę situacijų, o man taip nutiko su pirmąja rašytojos knyga "Nakties klajūnai", kuri visai manęs nesužavėjo ir buvau nusprendusi nebeieškoti kitų rašytojos knygų įvertinimui. Visgi puikūs skaitytojų įvertinimai mane motyvavo atsiversti "Saint anything" ir džiaugiuosi tai padariusi, nes knyga tapo viena geriausių skaitytų 2015 metais!

20 parašytų knygų, 12 oficialiai išleistų, 9,8 milijonų kopijų visame pasaulyje - skaičiai, dėl kurių rašytojai tikriausiai pavydi rašytojai Sarah Dessen. Kaip teigia pati rašytoja, idėja parašyti "Saint anything" negimė itin netikėtai - kūrinys gimė po kelių nesėkmingų bandymų parašyti naują kūrinį. Viename savo interviu Sarah Dessen teigė, jog "Saint anything" knyga jai labai artima, nes ji vaizdavo personažą, kuris neteisingu būdu susilaukė dėmesio, kurio iki tol neturėjo - tai nutiko ir jai būnant paauglei.

Romane "Saint anything" pasakojama vienos šeimos istorija. Nuo pat vaikystės, jaunuolis vardu Peyton buvo šeimos pasididžiavimas, visų mėgstamas ir gerbiamas sūnus, apie kurį svajoja visi tėvai. Deja, gyvenimas pasisuko kita linkme ir prasidėjus nuo pirmos nelegalio cigaretės kaupėsi dar daugiau problemų ir galiausiai kaip ir pati romano pradžia atskleidžia, Peyton buvo nuteistas kalėti už tai, jog vairuodamas neblaivus sugriovė kito paauglio gyvenimą - nekaltas jaunuolis neteko galimybės vaikščioti... Visos šeimos gyvenimas pasikeitė negrįžtamai, o to gyvenimo centre buvo kitas veikėjas - pagrindinis istorijos personažas - jaunesnioji Peyton sesuo Sydney. Mergina visą savo gyvenimą praleido brolio šešėlyje, ji tarsi buvo nepastebimas šeimos narys, apie kurį visi žinojo, bet buvo labiau susidomėję Peyton. Sydney nesiskundė savo gyvenimu, ji jautėsi taip, lyg toks buvo jos likimas ir po to, kai brolis pateko į kalėjimą, mergina vienintelė savo šeimoje jautė kaltę nuskriaustam paaugliui, o ne savo broliui, kaip tai darė tėvai, o ypač mama.

Mamos turi tą įgimtą instinktą ginti ir saugoti savo vaiką bet kokia kaina. Net jei tas vaikas sugriovė nekalto žmogaus gyvenimą - būtent tokia situacija vaizduojama šiame romane. Nuteistojo Peyton tėvai gynė savo sūnų iki paskutiniųjų, jie atsisakė atsiprašyti nuskriausto paauglio, net nusiųsti jiems užuojautos laišką. Mano manymu, žiūrint iš psichologinės pusės, taip tėvai elgėsi ne dėl to, kad jiems nebuvo gaila aukos, bet dėl to, kad nenorėjo pripažinti fakto, jog jų mylimiausias sūnus galėjo taip pasielgti - jie tarsi norėjo užsidaryti stikliniame burbule ir ignoruoti problemą, kuri gniaužė juos iš vidaus. Mamos vaidmuo buvo itin erzinantis, bet tuo pačiu itin stipriai apgalvotas. Kaip ir minėjau, ši moteris visais įmanomais būdais stengėsi priartinti kalėjime sėdintį Peyton prie išorinio pasaulio, priminti jam, kad jis visuomet laukiamas ir svarbus žmogus šeimos gyvenime. Dažnai pajusite taip, tarsi norėtumėte gerai papurtyti šią moterį, nes net ir pats Peyton ėmė vengti jos ir jos maniakiškų sprendimų  padėti sūnui.

Pagrindinė veikėja Sydney, nepanorusi toliau tęsti savo gyvenimo mokykloje, kurią lankė ir jos brolis, persikėlė į gerokai skurdesnę ir prastesnę padėtį visuomenėje turinčią mokyklą, kurioje, visgi paauglės gyvenimas pasikeitė į gerąją pusę, nes ten ji sutiko Layla. Mane labai sužavėjo draugystė tarp šių merginų. Tikriausiai taip yra dėl to, jog jaučiuosi panašiai kaip pati Sydney - persikėliau į kitą miestą, kur sutikau daugybę nuostabių žmonių. Matyt dėl šios priežasties džiaugiuosi už Sydney, kuri dėl šeimos nelaimės jautėsi vieniša ir uždara - Layla buvo tas žmogus, kuris suprato Sydney visais įmanomais būdais ir svarbiausia palaikė draugę sunkiausiomis akimirkomis. Man Layla vaidmuo buvo labai išskirtinis ir įdomus, žavėjausi šiuo personažu, nors jis net ir nebuvo pagrindinis. Nors skaičiau kūrinį originalia anglų kalba ir palikau tuos pačius neišverstus vardus, juk akivaizdu, kad Layla yra tas pats kas Leila. Nežinau ar jūs pamenate kitą kūrinį, ar išvis jį skaitėte, tad šiek tiek priminsiu apie vieną mėgstamiausių romanų "Pasiklyskime", kurio pagrindinė veikėja taip pat buvo Leila. Nežinau, bet man šis vardas jau ima teikti džiaugsmą ir geras emocijas, nes abiejuose kūriniuose sutiktos bendravardės tiesiog spinduliuoja gėriu ir nuoširdumu.

Kaip teigia knygos anotacija, natūraliai užsimezgusios draugystės su Layla dėka užsimezgė dar vienas ryšys tarp Sydney ir Layla brolio Mac. Tai buvo nuostabūs ir neįtikėtinai trapūs knygos epizodai, kurie norėjau, kad tęstusi begalybę puslapių. Geriausia buvo tai, kad šie santykiai gimė ne dėl susiklosčiusios pagrindinės veikėjos šeimos situacijos dėl brolio kalėjime, bet viskas buvo labai natūralu ir spontaniška. Kitose knygose dažnai galima rasti atvjeų, kai romantiški santykiai užsimezga tarp tam tikrą tragediją patyrusių žmonių arba tokių, kuriuos sieja įvairios problemos. Mac šioje istorijoje buvo pašalinis žmogus, netikėtai, bet labai laiku atsidūręs Sydney gyvenime.

"Saint anything" nėra romantinė knyga - joje nagrinėjamos problemos kur kas gilesnės ir rimtesnės. Ryšys tarp Sydney ir Mac buvo ypatingas, bet jis tarsi buvo nuošalėje, fone, palyginus su kitais prioritetais merginos gyvenime - šeima ir tikra draugystė. Kaip teigia Sarah Dessen gerbėjai, jie įpratę skaitydami šios rašytojos romanus pastebėti panašumą tarp kiekvienos istorijos, sekti tą pačią tendenciją. Visgi jie taip pat pripažįsta, jog šis romanas buvo visiškai kitoks, bet visi tiesiog dievina jį. Skaitydama šį romaną jaučiau įtampą ir grėsmę daugybėje epizodų, o tokius jausmus sukeliantis kūrinys privalo gauti gabalėlį šlovės, nes ypač pastaruoju metu buvau pasigedusi tų kraują kaitinančių istorijų, priverčiančių versti puslapį po puslapio ir net nepastebėti, kad tu priartėjai prie pabaigos.

Nors net ir šiame aprašyme, ir knygos anotacijoje sudaromas įspūdis, kad Sydney brolis Peyton užima vieną svarbiausių vaidmenų šiame romane, jūs esate suklaidinti. Aš ir pati galvojau, kad "Saint anything" bus labiau apie Sydney brolį ir tai, kaip šeima stengėsi susitaikyti su tokiu likimu, bet iš tiesų labiau tai buvo romanas, kuriame Peyton buvo svarbi šeimos dalis, tačiau vaikinas liko tarsi fone, kuris dažniausiai nelaiku primindavo apie šeimos tragediją. Iš tiesų džiaugiuosi, kad autorė Sarah Dessen pasirinko tokį variantą ir pagaliau davė galimybę atsiskleisti Sydney asmenybei, kuri visą gyvenimą buvo brolio šešėlyje. Savaime suprantama, kiekviena naujiena apie Peyton, kiekvienas sulauktas skambutis iš brolio buvo itin svarbūs ir didžiulę reikšmę turintys objektai Sydney šeimos gyvenimes, nes, kaip ir minėjau, tai paveikė ypač jaunuolių mamą, jautriai reagavusią į kiekvieną naujojo sūnaus gyvenimo permainą.

Nors Young Adult knygos dažniausiai nebūna tokios ilgos kaip ši, sudariusi daugiau nei 400 puslapių, kiekvienas skyrius buvo vertas dėmesio ir pagyrų, todėl labai džiaugiuosi, kad leidau sau susikurti naują įspūdį apie rašytoją Sarah Dessen, nors ir pripažįstu, galbūt nepulsiu iš karto skaityti jos kūrinių, lauksiu vėl kažko panašaus į šį, traukiančio akį ir intriguojančio, nes paskutiniu metu, iš anksto mano susidomėjimą pelniusios ir į sąrašą "Planuoju perskaityti" papuolančios knygos stebina mane tik gerąja prasme. Labai rekomenduoju paskaityti "Saint anything", kūrinys tikrai vertas pagyrų ir puikių Goodreads lankytojų įvertinimų. Nuoširdžiai tikiuosi, kad kada nors galėsite paskaityti šį kūrinį lietuvių kalba, kad leidyklos nuspręs jį išleisti.
Ar norėtumėte sulaukti šios knygos Lietuvoje?
Taip
Ne

1 komentaras:

Anonimiškas rašė...

Per kur tu skaitai angliškas knygas?