2016 m. birželio 10 d., penktadienis

Holly Smale "Moksliukė. Netikėlis modelis"

Neskaičiusiems "Geek girl. Moksliukė" dalies šio aprašymo skaityti nepatartina

Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje "Moksliukės" serija tapo tikra sensacija, užkariavusia tūkstančių merginų širdis. Holly Smale, dalindamasi savo nuostabiais rašytojos sugebėjimais puikiai pateikė Harietos istoriją knygose, nuostabų humoro jausmą siedama kartu su moksliukės įgūdžiais. Dėl to ir nestebina tai, jog praėjus mažiau nei pusei metų Lietuvoje atsirado ir antroji serijos dalis "Netikėlis modelis", kurioje veiksmas persikelia į visai mums nepažįstamą šalį ir kur įvyksta dar daugiau netikėtumų...

"Netikėlis modelis" prasidėjo kaip ir pirmasis knygos pavadinimo žodis: netikėtumais. Iš pradžių autorė sugebėjo lengvai apkvailinti savo skaitytojus, vėliau pateikė tiesą, bet netrukus sužinojome tai, ko nenorėtų sužinoti nė vienas romantinių kūrinių gerbėjas - Harietos ir Niko romanas jau kurį laiką buvo nutrūkęs dėl neaiškių priežasčių, kurias autorė tik vėlesnėje knygos eigoje mums atskleidė pamažu. Tokiais ne itin maloniais pareiškimais pradėjusi rašytoja netrukus pakeitė nuotaikos kryptį, nes Harieta gavo pasiūlymą išvykti dirbti modeliu Japonijoje, ir, savaime suprantama, tokios progos nepraleido.

"Netikėlis modelis" mane žavėjo pakitusia siužeto aplinka. Man asmeniškai dažnokai pabosta serijos, kuriose veiksmas vyksta toje pačioje, ypač uždaroje, erdvėje - man trūksta laisvės ir plačios erdvės pojūčio. Šioje knygoje Holly Smale pasistengė ir perkėlė savo kurtus veikėjus į tolimąją ir egzotiškąją Japoniją bei jos sostinę Tokijų. Džiaugiuosi tokiu autorės pasirinkimu, nes retai autoriai renkasi perkelti savo personažus į tokias egzotiškas šalis, ypač jeigu patys jose neapsilankė. Įdomu yra tai, jog autorė Holly Smale pasirinko Japonijos kultūrą ne veltui: autorė rašė šį romaną remdamasi savo asmenine modelio patirtimi Japonijoje. Tikrai tikiu, kad norint puikiai ir taikliai pavaizduoti vienos ar kitos šalies kultūrą, geriausia pačiam nors kartą pabūvoti jos dalimi. Netgi jei tikrai galėčiau sakyti, jog šios serijos dalys pakankamai neilgos, bet man užteko Japonijos kultūros aprašymų, tikrai pajutau skirtumą tarp veikėjos britės Harietos ir naujų jos japonių draugių.

Kaip ir pirmoji serijos dalis, "Netikėlis modelis" pažėrė daugybę nuotykių be kurių Harietos gyvenimas nebūtų toks įtraukiantis. Kone kiekvienas jai patikėtas modelio darbas baigėsi katastrofa ar vis kažkokiais neplanuotais įvykiais, bet tai nesutrukdė merginai judėti pirmyn ir mokytis iš savo klaidų, nors man, kaip ir didžiajai daliai skaitytojų, pabodo besikartojantys epizodai... Galiu pasakyti, kad viena merginos fotosesija ir tai, kaip ji buvo aprašyta, privertė mane itin teigiamai vertinti visą kūrinį, manau, kad skaičiusieji gali nuspėti, kuri tai fotosesija.

Nesijaudinkite, nors jūsų mylima Harieta ir tapo supermodeliu, mergina išlaikė savo autentiškumą ir toliau drąsiai rodė savo neįtikėtinas proto galias, kurių kiekviename skyriuje apstu. Manau, kad tai labai šaunus pavyzdys Lietuvos paauglėms, kad grožis ir populiarumas dar nėra viskas, jog reikia nebijoti išsiskirti iš minios ir svarbiausia neatsisakyti savų įsitikinimų.  Šioje serijos dalyje pajaučiau, kad Harieta šiek tiek subrendo, nuo praeitos dalies pasikeitė jos priimti sprendimai ir nuomonės tam tikrais klausimais. Aš bandau įsivaizduoti kaip autoriams sunku tai perteikti knygose, bet Holly Smale tai padaryti pavyko puikiai.

Kokia knyga būtų įdomi, jeigu ji nebūtų pripildyta intrigomis? Kaip ir pirmojoje serijos dalyje, "Netikėtame modelyje" pamažu vėl išryškės dramos, sukeliančios norą spręsti detektyviškas dilemas, svarstant, kuris veikėjas galėjo pasielgti vienaip ar kitaip. Ką galiu pasakyti, iki to momento, kai veikėjai patys suprato, jog vyksta negeri dalykai, pati nebūčiau nuspėjusi to. Įdomu buvo ir tai, jog prieš atsidurdama Japonijoje, Harieta turėjo neitin malonią patirtį namuose, kuri privertė ją pasijusti menkaverte šeimos nare. Matote, Holly Smale palietė ir šeimos temą, kada visi laukia antro vaikelio gimimo ir pirmasis vyresnėlis savaime lieka nuošalėje, mažiau pastebimas. Ši dilema neaplenkė ir Harietos namų, todėl kaip skaitytojai turėsite progą stebėti kaip viskas išsispręs.

Žvelgiant į istoriją iš romantinės pusės, galiu pasakyti, kad rašytoja vedžios jus visus už nosies kaip turi būti. Nors jau pačioje knygos pradžioje sužinojome apie Harietos ir Niko skyrybas, vaikinas tikrai neliks nuošalėje ir viso kūrinio metu bus Japonijoje visai šalia mūsų herojės, todėl įtampos ir kibirkščių tarp šių veikėjų netrūks. Vienintelis trūkumas - milžiniška kliūtis, apie kurią sužinosite tik patys atsivertę kūrinį.

Rekomenduoju šią seriją visiems išprotėjusiems dėl ironiškai pateikiamų romanų, mėgstantiems Japonų kultūrą, pripažįstantiems mokslo svarbą ir svaribiausia - nusiteikusiems linksmai ir naudingai praleisti vakarą su knyga. Įspūdžių ir patyrimų bus daug, nepraleiskite progos įvertinti vieną žinomiausių serijų pasaulyje.

5 komentarai:

Anonimiškas rašė...

Visur minėjai knygą kaip "Netikėtas modelis", tačiau iš tikrųjų jos pavadinimas yra "Netikėlis modelis". ;-)

Gabyx2 (www.skaitomknygas.blogspot.com) rašė...

OMG Ačiū, iš kart pataisiau :*

Anonimiškas rašė...

iškart rašoma kartu :))

Anonimiškas rašė...

Knyga nuostabi, perskaiciau kai tik atkeliavo i Lietuvos knygynus. Šiaip akį rėžia žodžiai "Neskaičiusiems Moksliukė dalies skaityti nepatartina". Klausykit, nu čia juodas humoras. Taigi čia ne pati knyga, kad sakykim neperskaitei pačios knygos pirmos dalies o skaitai antra jau. Tiesiog cia absoliuti nesamone. �������� galvokit truputi.

Gabyx2 (www.skaitomknygas.blogspot.com) rašė...

Visi aprašymai, kuriuose yra ne pirmos serijų dalys, yra paženklinti tokiu užrašu tam, kad skaitytojai nesusipainiotų ir neskaitę pirmų dalių nepultų skaityti antrų bei sužinoti nereikalingų spoilerių. Kitą kartą prašau aiškiau formuluoti sakinius, nes ką parašei pati/pats pjaunasi su logika ;)